با یکی دیگر از قسمت های آموزش برنامه نویسی سایت ، زبان مربوط به جاوا اسکریپت در خدمت شما دوستان هستیم . در جلسه اول از آموزش جاوا اسکریپت اومدیم و یک مقدمه از این زبان محبوب جاوا اسکریپت به شما توضیح دادیم . در جلسه دوم از آموزش جاوا اسکریپت با هم با نحوه صحیح استفاده از جاوا اسکریپت درون پروژه آشنا شدیم و یاد گرفتیم که چگونه یک فایل جاوا اسکریپت خارجی را درون صفحه مربوطه وارد کنیم .  خوب جلسه سوم از آموزش جاوا اسکریپت قرار است که یک سری مقدمات و پیشنازهای اصلی و اصولی مربوط به این زبان یاد بگیریم و بدانیم کی و چه زمانی از آنها استفاده کنیم . چون قرار است که این مقدمات و نکاتی که به آن در این جلسه اشاره می کنیم بارها و بارها در قسمت های بعدی از آن استفاده کنیم . پس بهتر با آنها آشنا بشویم . مواردی همچون قرار دادن توضیحات ، پنجره Alert و دستور console log . پس با ادامه مطلب با ما همراه باشید .

قرار دادن توضیحات در جاوا اسکریپت

درون زبان های برنامه نویسی سایت اگر شما بخواهید توضیحی را بنویسید از قسمتی به نام comment میایید و استفاده می کنید . comment بخشی از کد می باشد می باشد که درون اجرا کننده زبان برنامه نویسی سایت دیده نمی شود و عملا آن قسمت را رها می کند و اجرا نمی کند . دلیل استفاده از قسمت توضیحات در زبان برنامه نویسی وب این می باشد که امکان دارد شما درون یک پروژه بیش از هزار تکه کد بنویسید و بعد حدود یک هفته الی یک ماه و یا چند ماه ، مجبور باشید کدهای نوشته شده را دوباره بررسی کنید ، پس باید یک عاملی وجود داشته باشد که زمانی که خواستید کدهاتون را بررسی کنید ، بدانید که آن قسمت از کد یا تکه کد به چه دلیل و برای چه نوشته اید .

در زبان جاوا اسکریپت دو روش برای کامنت گذاری یا همان توضیحات وجود دارد .

روش اول که به صورت توضیحات خطی معروف می باشد در ابتدای توضیحات از دو علامت اسلش  //  استفاده می کنیم . ( دقیقا از جایی به حالت توضیحات یا comment میرود که از علامت دابل اسلش استفاده کرده باشید )

روش دوم به صورت توضیحات چند خطی یا پارگرافی معروف می باشد که ابتدای توضیحات از علامت اسلش و ستاره استفاده می کنیم و در انتهای توضیحات نیز از علامت ستاره و اسلش استفاده می کنیم .  به مثال زیر توجه کنید .

// hello , this is a single line comment .
/*
    hello ,
    this is
    multi line
    comments
*/

پیشنهاد : کدهای که درون جاوا اسکریپت یاد داشت کرده اید و فعلا به صورت موقت به آنها احتیاج ندارید پیشنهاد می شود که به صورت comment ایجادشان کنید و از حذف کدها خود داری کنید . چون امکان دارد که در آینده به آن کدها نیاز داشته باشید . همانطور که گفته شد کدهایی که به صورت comment ایجاد می شوند درون مرورگر قابل اجرا نمی باشند .

 

استفاده از دستور Console

شما باید حتما و حتما کار با دستور console یاد بگیرید . console ها درون مرورگرهایی همچون فایرفاکس ، گوگل کروم وجود دارند که می توانید براحتی به آنها دسترسی داشته باشید . برای دسترسی به بخش console درون مرورگر کافی بروی مرورگر مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Inspect را انتخاب کنید .

console javascript

Console یک محیطی می باشد که شما می توانید به راحتی هر نوع کد جاوا اسکریپتی که دوست دارید اجرا کنید . بدون این که صفحه مورد نظر مجدد بارگذاری کنیم هر نوع کدی که در قسمت مربوط که مشخص شده وارد کنیم به صورت اتوماتیک نمایش داده می شود .

 

استفاده از دستور Alert

در جاوا اسکریپت تابعی داریم با عنوان Alert که در اصل زمانی که آن را فراخوانی کنیم یک پنجره به صورت پاپ آپ ( Modal Box ) برای ما نمایش داده می شود که یک سری اطلاعات می تواند به ما نمایش می دهد . یکی از استفاده های کوچک و بسیار مهم این دستور بدین صورت می باشد که log های مربوط به یک دستور خاص به ما نمایش می دهد . ترکیب دو دستور و تابع Console و alert درون جاوا اسکریپت برای موضوع دیباگ گرفتن و لاگ گیری بسیار استفاده می شود . در اموزشهای بعدی که با دستورات تخصصی تر آشنا شدید حتما با این دو موضوع برای بررسی کدهای خود بیشتر درگیر می شوید .

یک مثال ساده برای استفاده از دستور alert . ( نمایش یک متن ساده درون پنجره پاپ آپ به هنگام لود سایت . )

<!DOCTYPE html>
<html>
<head lang="en">
    <meta charset="UTF-8">
    <title>Javascript </title>
</head>
<body>
    <script type="text/javascript">
        alert('Hello JavaScript');
    </script>
</body>
</html>

صفحه مورد نظر زمانی که مجدد بارگذاری کنید Refresh با کادری با عنوانی که درون دستور alert نوشته شده است برخورد می کنید .

 

سوال : اگر بخواهیم ما از یک سری اطلاعات جاوا اسکریپت و کدهایی که نوشته ایم Log بگیریم به چه صورت عمل باید بکنیم ؟

جواب : ما با دستورات alert و console و این را هم می دانیم که یکی از استفاده های آن برای بدست آوردن log می باشد . اگر ما بخواهیم به طور ساده تری از کدهایمان لاگ بگیریم و خروجی را داخل یک سری مکان ها مشاهده کنم قبل از اینکه داخل سند HTML اجرایی شود می توانیم از خود دستور Console استفاده کنیم . این دستور یک متد همراه خودش دارد به نام log که به ما کمک میکند در خروجی یک سری اطلاعات به ما نمایش بدهد بدون اینکه دخالتی در دیگر کدهای جاوا اسکریپت ما داشته باشید . لازم به توضیح می باشد که خروجی این دستور دقیقا درون قسمت های مربوط به console که درون مرورگر موجود می باشد و در قسمت بالا مشخص کرده ایم نشان داده می شود .

 

به مثال زیر دقت کنید :

<!DOCTYPE html>
<html>
<head lang="en">
    <meta charset="UTF-8">
    <title>Javascript </title>
</head>
<body>
    <script type="text/javascript">
    
        console.log('Hello Javascript');
    
    </script>
</body>
</html>

 

خروجی به صورت زیر می باشد ( در بخش Console مرورگر ) .

 

export console

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم شما می توانید تمامی کدهای مربوط به جاوا اسکریپت در همین بخش console مرورگر خودتان تایپ و خروجی را مشاهده کنید . فقط به این نکته توجه داشته باشید که این کدهایی که می نویسید در جایی ذخیره نمی شود و با هر بار بارگذاری صفحه از بین می رود .

 

در قسمت از آموزش جاوا اسکریپت با موضوع متغیرها و انواع دادها آشنا می شویم .