برای این که شما بتوانید ترافیک وب سایت خود را افزایش بدهید و همچنین باعث رونق در کسب و کار خود شوید باید یک سری نکات در برنامه نویسی سایت و طراحی سایت را رعایت کنید . این 9 مورد نکته ای که در ادامه مطلب به آن اشاره می شود دقت بسیار کنید و قبل از صرف هزینه هایی برای رفع مشکلات بعد از طراحی سایت ، این نکات را در طراحی سایت و برنامه نویسی سایت خود پیاده سازی کنید تا هم در زمان و هم در وقت صرفه جویی کرده باشید .

اصول برنامه نویسی سایت و طراحی سایت

1- اندازه تصویر در طراحی سایت : درباره تصویر و گرافیک در سایت باید به شما بگوییم که کمی کوچک فکر کنید ، گرافیک در طراحی وب سایت با گرافیک در صنعت چاپ بسیار متفاوت می باشد . در طراحی سایت فایلهای گرافیکی شما حداکثر ( بسته به بزرگی اندازه دارد ) 150 تا 200 کیلو بایت باید باشد . تصاویر کوچک حتما زیر 50 الی 30 کلیوبایت باشد . سعی کنید در طراحی سایت خود از تصاویر کم حجم و کوچک استفاده کنید ( تصاویر مربوط به اسلایدر در صفحه اصلی موضوعش متفاوت ولی در آن نیز سعی کنید تصاویر کم حجمی بکار ببرید ) . دلیل این موضوع نیز این می باشد که تصاویر بزرگ یکی از مهمترین دلایل پایین آمدن سرعت بارگذاری صفحه وب سایت شما می باشد . وقتی یک وب سایتی دارای سرعت بارگذاری پایینی باشد ، بدین معنی می باشد که زمان بازدیدکننده را هدر می دهد و مسلما هر بازدید کننده ای می خواهد در کوتاهترین زمان ممکن به آنچه نیاز دارد دسترسی پیدا کند ، پس نتیجه آن این مباشید که بازدید کننده وب سایت شما را سریعا ترک میکند .

2- محتوا در گرافیک سایت : همیشه از گرافیک هایی استفاده کنید که با مطالب شما متناسب باشد بدین معنی که از تصاویری استفاده کنید که ارتباط مستقیم با مطلب و زمینه کاری شما داشته باشد . به این نکته باید توجه کنید که تصاویر طراحی شده ، از عناصری هستند که طراحی سایت شما را به خوبی می توانند شکل دهند و می توانند محتوای وب سایت شما را به زیبایی شرح دهند .

3- تصاویر چشمک زن و متحرک : در صورتی که واقعا نیازی به استفاده از تصاویر انیمیشنی و یا متحرک ندارید ، خوب درون وب سایت از این تصاویر استفاده نکنید و یا حداقل بسیار کم استفاده کنید . مطالعات متعددی که در سالهای اخیر در زمینه تصاویر در طراحی سایت انجام شده نشان می دهد که تصاویر چشمک زن و انیمیشنی ، برای بازدیدکنندگان آزار دهنده می باشد ، در حقیقت سعی کنید در طراحی سایت خود کمتر و کمتر از این نوع تصاویر استفاده کنید . چون هم باعث کاهش در سرعت بارگذاری سایت می شود و هم کاربران را آزار می دهد .

4- فونت عنوان ها در طراحی سایت : در طراحی وب سایت خود برای عنوان ها که با هدینگ ها از متون جدا می شوند از نوع فونت های استاندارد و سایز متفاوت با فونت متن های اصلی سایت استفاده کنید که کارایی مطالعه متن توسط کاربر افزایش پیدا می کند . 

5- اندازه فونت ها در طراحی سایت :  اندازه متون کلی و اصلی سایت خود را محدود کنيد. يکی از بهترين راه ها برای اين که نشان دهيد که طراحی سايت شما بسيار ابتدايي انجام شده، آن است که اندازه فونت های متون داخل سايت را مکرراً عوض کنيد. البته اين موضوع غير ممکن نيست، شما مي توانيد از صدها اندازه فونت استفاده کنيد. اما استفاده از 2 و يا حداکثر 3 اندازه مختلف فونت و محدود کردن اندازه متون سايت به آن اندازه ها ، خواندن مطالب سايت را آسوده تر و طراحی وب سايت شما را حرفه ای تر نشان می دهد.

6- کنترل بروی تبلیغات موجود در سایت : در صورتی که وب سایت شما دارای قسمت تبلیغات می باشد ، بر روی تبليغات داخل سايت و تعداد آن ها کنترل داشته باشيد. بازديدکنندگان شما برای ديدن تبليغات به سايت شما نمي آيند! آن ها برای محتوای سايت شما مي آيند. اگر تبليغات داخل سايت سرتاسر محتوا را بپوشاند، بازديدکنندگان بدون تلف کردن وقت، از سايت شما خارج می شوند. البته بسيار مهم است که از وب سايت خود کسب درآمد کنيد، اما اگر تبليغات بيش از حد سايت شما، بازديدکنندگان را از آن دور کند، شما پول خود را نيز از دست خواهيد داد.

7- تبلیغات همانند تصاویر : همانگونه که با تصاویر داخل سایت برخورد می کنید، با تبلیغات نیز برخورد کنید . تمامي تبليغات داخل سايت را کوچک، بدون چشمک زدن قرار دهيد و تبليغاتی را در سايت قرار دهيد که با محتوای وب سایت شما مرتبط باشد. اين که می توانيد در داخل سايت خود تبليغات کنيد، کاملاً واضح و روشن است. اما به اين معنا نيست که حتماً بايد در طراحی سايت خود ، تبليغ قرار دهيد. تنها در صورتي که محتواي شما براي بازديدکنندگان و خوانندگان جذاب باشد و با چيزی که آن ها می خواهند ارتباط داشته باشد، آن گاه بر روی تبليغات کليک خواهند کرد. خوانندگان را در نظر داشته باشيد

8- تست صفحات سايت درون مرورگر های مختلف : وب سایت طراحی شده ، خود را در مرورگرهای متفاوت امتحان کنيد. طراحی سايت سازگار با تمام مرورگرهای موجود باشد و سایت شما را به خوبی نمايش دهد .در صورتی که هماهنگ با انواع مرورگر ها نباشد ، اين به شدت ترافيک سايت شما را کاهش مي دهد و بازديدکنندگان را دفع خواهد کرد. طراحی سايت و برنامه نویسی سایت خود را طوری انجام دهيد که عموم مردم بتوانند آن را ببينند.

9- محتوا درون سایت : محتوایی بنویسید که مردم و بازار هدف شما را نشانه بگیرد . مگر این که قصد این را داشته باشید که وب سایت را برای خودتان طراحی کنید، اگر به این گونه است، پس چرا آن را در اینترنت منتشر می کنید؟ از متناسب بودن محتوای سایت با نیازهای خوانندگان و بازدیدکنندگان ، اطمینان حاصل کنید. چیزی بنویسید که آن ها قصد خواندن آن را داشته باشند و متناسب با موضوع سایت شما باشد .