همانطور كه هر شركت يا شخص دارای مشخصاتی يكتا نظير اسم ، آدرس و يا آرم می باشد ، هر فرد حقيقی يا حقوقی جهت حضور در اينترنت مي بايست يك نام و آدرس مجزا برای خود داشته باشد كه اين آدرس اصطلاحا با نام دامنه (Domain) شناخته مي گردد. مثال: (com.نام انتخابي شما.www)

اولين مرحله براي داشتن يك وب سايت قبل از برنامه نویسی سایت و طراحی سایت ، ثبت دامنه است. این گام حساسیت های خاص خود را نیز داراست. نام دامنه در صورتیکه معنی دار، مرتبط و متناسب با کاربری وب سایت شما انتخاب شود، راحت تر به خاطر سپرده می شود و مراجعه دوباره به وب سایت شما را تسهیل می کند. بنابراین در انتخاب نام دامنه خود دقت کنید.

نکته : اینکه جایی که ثبت دامنه خود را به آن می سپارید ، باید چه از نظر امنیتی و چه از نظر اعتباری صاحب صلاحیت لازم باشد ، چرا که کسب و کار شما بر این نام بنا خواهد شد و عدم در نظر گرفتن صلاحیت و اعتبار شرکت ثبت کننده در آینده ممکن است هزینه های بسیاری را بر شما تحمیل کند.

پسوند دامنههزینه ثبت ( سالیانه - تومان )
.com 50,000
.net 50,000
.org 50,000
.biz 50,000
.info 50,000
.ir 8,000
.co.ir 8,000
.net.ir 8,000

نکاتی در مورد انتخاب نام دامنه

برای انتخاب نام و ثبت دامنه مناسب ، معيارهايی را بايد در نظر داشته باشيد كه در موفقيت سايت شما بسيار مؤثر خواهند بود، در اين قسمت سعی شده نکته ها مهمی كه در انتخاب نام دامنه مناسب بايد در نظر داشته باشيد اشاره کنیم :

پسوند دامنه مناسب با نوع فعاليت وب‌سايت باشد

همانطور كه می دانيد پسوندهای متفاوتي برای مقاصد مختلف دامنه‌ها وجود دارد كه اين پسوندها تعيين كننده نوع فعاليت مرتبط با آن وب‌سايت مي‌باشند. بعنوان مثال پسوند .com ( مخفف Commercial ) كه بيشترين كاربرد را در پسوندهاي دامنه دارد در مورد وب‌ سايتهايي كه اهداف تجاری دارند بكار مي‌رود . وب‌سايتهايي كه محدوده فعاليت آنها به يك كشور خلاصه مي‌شود از پسوند همان كشور استفاده می نمايند. وب‌سايتهايي كه بصورت بين‌المللي نيز فعاليت مي‌كنند معمولاً دامنه اصلي وب‌سايت خود را با پسوند .com و براي هر كشور كه خدمات خود را عرضه مي‌كنند يك دامنه با پسوند همان كشور اختصاص مي‌دهند.

ثبت پسوندهای رايج

اگر تصور مي‌كنيد كه نام دامنه انتخابي شما بخصوص از زمان شروع فعاليت وب‌سايت، ممكن است با پسوندهاي ديگر توسط افراد مختلف به ثبت برسد، همزمان با ثبت پسوند اصلی پسوندهای مهم و رايج ديگر را نيز به ثبت برسانيد، بعنوان مثال اگر دامنه خود را با پسوند .com انتخاب نموده‌ايد، پسوندهاي .net و .org و یا حتی را نيز ثبت و اگر تمامي و يا بخشي از فعاليت وب‌ سايت به ايران مربوط مي‌شود پسوند .ir را نيز به آن اضافه نمائيد، اين عمل موجب می شود تا در آينده وب‌سايت شما كه با صرف هزينه و وقت ايجاد شده است با وب‌سايت ديگري با همان نام، توسط مخاطبين اشتباه نشود.

كوتاه باشد

تا جايي كه امكان‌پذير است نام دامنه خود را كوتاه انتخاب نمائيد. البته اين بدين معنا نيست كه نام سازمان، شركت و ... خود را ناديده بگيريد. شما مي‌توانيد قسمتي از نام شركت و يا مخفف آن را بعنوان نام واحد انتخاب نمائيد. بعنوان مثال اگر نام شرکت شما " گروه طراحی سایت آکاوب "  مي‌باشد بهتر است بجاي acaweb-webdesign-group.ir نام acaweb.ir را انتخاب نمائيد  (پسوند مناسب را فراموش نكنيد) . توجه داشته باشيد كه استفاده از حروف اختصاري در بعضي موارد مناسب نيست بخصوص اگر تعداد حروف اختصاری بيش از ۴ كاراكتر باشد . در مجموع توصيه مي‌شود كه نام كوتاه انتخابی تان مفهوم داشته باشد. اگر نام دامنه كوتاه انتخابي شما با پسوندهاي رايج مثل .com و .net و ... قبلاً به ثبت رسيده‌اند و بخشي يا تمامی فعاليت وب‌سايت شما به كشور ايران ارتباط دارد توصيه مي‌شود دامنه كوتاه انتخابي خود را با پسوند .ir هرچه سريعتر به ثبت برسانيد. در حال حاظر ثبت نامهای كوتاه با پسوند .ir نسبت به ساير پسوندها بيشتر امكان‌پذير است. اين عمل موجب مي‌شود تا آدرس وب‌سايت شما بيشتر بياد بماند.

املای روان و صريحی داشته باشد

املای نام دامنه شما بهتر است به گونه‌ای باشد كه بصورت شفاهی به راحتی قابل انتقال باشد و يا حداقل نياز به هجی (spell) كمتري داشته باشد. ممكن است شما آدرس وب‌سايت خود را بصورت شفاهي به دوست خود اعلام نمائيد و آدرس وب‌سايت شما املای سختي نيز داشته باشد بطوری كه به گونه‌های متفاوتی بتوان آن را تايپ نمود در اين حالت اين احتمال وجود دارد كه دوست شما موفق به بازديد از وب‌سايت شما نشود و يا اينكه به اشتباه وارد سايت ديگری شود.

با نوع فعاليت وب‌سايت يا مجموعه شما مرتبط باشد

بهتر است نام دامنه انتخابي شما با نوع فعاليت وب‌سايت و يا مجموعه (سازمان، شركت و ...) شما مرتبط باشد بدين ترتيب مخاطبين وب‌سايت شما به علت تطابق نام وب‌سايت با نيازشان، براي بازديد از سايت تمايل بيشتري خواهند داشت.